Romantik Yol Gezi RehberiMuhteşem doğasıyla en güzel road-trip'lerden Romantik Yol'da masallar arasında yolculuk yapma vaktidir artık!

Almanya'nın batısında Würzburg'da başlayıp, güneyde Füssen'e kadar uzayan 400 km uzunluğundaki Romantik Yol'da görülecek yerleri sıraladığımız Romantik Yol gezi rehberi ile kendi yolculuğumuzu paylaşıyoruz.


Nice manzaralı yollar var, bu rota neden bu kadar ünlü diye sorarsanız; asıl önemi 12 yy.'dan günümüze bozulmadan gelen, onlarca savaşta neredeyse zarar görmemiş Orta Çağ mimarisidir.

Bu tematik rotayı askerlerin bulduğu söyleniyor, sonrasında savaş bitince turizmi canlandırmak için Alman halkı el birliğiyle bu bölgeye sahip çıkmış.


Romantik Yol turları ile bu yolculuğu yapabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz özgürce dolaşabilmek için araba kiralamanız.. Almanya'da araç kiralama ve park kuralları için yazımızı da şurada bulabilirsiniz.


Bu rota boyunca yol kalitesi kusursuz diyebiliriz; 9 gün 1800 km yol yaptık ama sizi sarsacak, araca zarar verecek taşlıklı çukurlu bir yere hiç rastlamadık.

Kurallar net, herkes İngilizce biliyor, internet çekmeyen izbe bir nokta yok.

Bu sebeple güvenle dolaşabileceğiniz, rahatça kendi rotanızı oluşturabileceğiniz bir seyahat fırsatı.Romantik Yol'da görmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz yerler

1 haftalık Romantik Yol gezisi nasıl planlanır hemen şurada detaylı aktardık, Romantik Yol görülecek yerleri de kendi rotamıza göre sıraladık.


 • Heidelberg

Baden-Württemberg bölgesine bağlı ve Romantik yol rotasında sayılmayan bu şehri, Frankfurt'tan geldiğimiz için yolumuzun üzerindeyken iyi ki görmüşüz.

2. Dünya Savaşını hasarsız atlatan Heidelberg, Orta Çağ mimarisini bozmadan bugünlere gelmeyi başarmış. Şehrin bir diğer ünü de, kuruluşu 14 yy.'a dayanan şehir üniversitesinden geliyor. Almanya'nın en eski üniversitesi olmasının yanında en prestijlilerden biri olarak kabul ediliyor.

Şehrin merkezi tüm yolculuk boyunca göreceğimiz sivri kırmızı çatılı binalarla dolu, çevresi yeşilin her tonu ormanlarla çevrili.

Yarım gün ayırdığımız için koşa koşa sokaklarında dolandığımız, yemyeşil doğanın ortasında Orta Çağ tarihini yaşatan bu şehirde en güzel yerlerden biri de kemerlerle süslü Karl Theodor Köprüsü.

Karşıdan karşıya bir yürüyün, bizim gibi manzarayı iki taraftan da yakalayın. • Würzburg

Romantik rota resmi olarak başladı! Hem akşam hem sabahını yaşadığımız ilk konaklama durağımız Würzburg sakin ve huzurlu havasıyla bizi çok mutlu etti.

Zaten geri döndüğümüzde bu yolculuk 'muhteşem doğayla çevrili, tertemiz şehirlerde az insan aşırı huzur' olarak hafızalarımıza kazınacaktı.

Şehir gün içinde sakinken, Almanya'nın en eski taş köprülerinden 'Eski Ana Köprü' akşamüstü açık hava sosyalleşme yeri oluyor ve herkes ellerinde şaraplarıyla boş bulduğu yerde konumlanıyor. Bu hareketlilik gece geç saatlere kadar sürüyor. • Weikersheim

Kurabiye evli masal kasabalarına başladık! Onlarca aynı güzellikte kasaba ve şehir gördükçe durum normalleşecek olsa da ilk gördüklerimizin yeri ayrı.

Bu güzergahta art arda dizilmiş çok tatlı kasabalar var ve -isterseniz günlerce kalabilirsiniz ama- her birinin ne eksik ne fazla birkaç saatte her noktasını görmüş oluyorsunuz.


 • Rothenburg ob der Tauber

‘Tauber nehri üzerindeki kırmızı kale’ anlamına gelen adıyla Rothenburg 30 yıl savaşlarında Avrupa'nın en iyi korunmuş şehri sayılıyor.

Dükkanlar, tabelalar, evler, kaldırımlar...

Şehrin her noktasının uyum içinde olması bizi çok etkiliyor. Hadi mimarinin bir bütün olduğu nice yerler var diyelim, ama şehrin her yerinde aynı yazı karakterini kullanmak nedir?! Gerçekten film platosu gibi korunmuş. Bir masalın içinde ömür boyu nasıl yaşanır hayal bile edemedik.


Peki gerçek hayata dönersek 11.00 sularında buraya varmıştık ve Asyalı turistler otobüslerinden akın akın iniyordu! Hemen boş sokakları yakalamak için turlamaya başladık.

Biz kalamadık ama siz akşam kalacaksanız meydanda ‘Gece Bekçisi Turu' düzenleniyor ve ellerde meşaleler, şehrin gece bekçisi size 1 saatlik ‘Orta Çağ yürüyüşü’ yaptırıyormuş. • Bad Mergentheim

Avrupa'nın en zengin kaynak sularına sahip olmasıyla ünlenmiş kaplıca kasabası.. Şehir surları 13 yy.'dan günümüze ulaşmış ve görülecek yerler arasında 1500 yıllık kale başta yer alıyor. • Röttingen

Şeker evlerle dolu rengarenk küçücük bir kasaba daha! Burayı da biraz turlayıp, Nürnberg'e sapsarı çiçek tarlalarıyla bezeli yollardan geçerek gittik.

Artık kurabiye evler, aşırı temiz caddeler gördükçe şaşırmıyoruz çünkü alıştık.. İnsanın gözü güzele hemen alışıyormuş gerçekten..


 • Nürnberg

Bavyera'nın 2. büyük şehri Nürnberg'te 1 gece konaklayarak hem akşam hem sabahını rahatça yaşayabildik.

Pegnitz Nehri'nin iki yakasına kurulmuş şehir gerçek bir Orta Çağ atmosferi yaşatıyor.

Bizim gibi zamanınız kısıtlıysa; rahatlıkla art arda yürüyebileceğiniz sırasıyla Königstrasse, Breite Gasse, Karolinenstrasse, Kaiserstrasse görülmesi şart en canlı cadde ve meydanlar.

Kaiser meydanından sonra Pegnitz Nehri üzerinde iki yakayı birbirine bağlayan taş köprülerde yürüyün,

tabii Nürnberg'i panoramik en güzel görebileceğiniz Kaiserburg Kalesi'ni de unutmayın. • Dinkelsbühl

Kale duvarları ile çevrili şekilde günümüze ulaşmasıyla ünlenmiş Dinkelsbühl'te birbirinden renkli sokakları gezmesi çok keyifliydi. Aracınızı sur dışına park edip, yürüyerek birkaç saatte şehri baştan başa turlayabilirsiniz.

Bu rota üzerinde Dinkelsbühl'ün kalbimizde yeri ayrı çünkü evlerin şekline, bahçelerine resmen hayran olduk. Şimdi bile geriye dönüp fotoğraflara baktığımızda maket gibi duran bu evlerde yaşamak isterdik. • Nördlingen

Bu minicik şehrimiz de 15 milyon yıl önce dünyaya düşen bir meteor krateri içine yapılmasıyla ünlenmiş. Ve krater çarpmasıyla açığa çıkan elmas parçacıklarını binaların inşaatlarında kullanmışlar. Yani evlerin duvarları elmaslarla bezeli diyebiliriz.

Sonrasında 30 yıl savaşlarına rağmen surları sağlam kalmış sayılı birkaç şehirden birisiymiş.

Rothenburg ve Dinkelsbühl’de olduğu gibi çok iyi korunmuş surlara ve kulelere sahip olup, surlar üzerinde 2.5 km’lik bir yürüyüş parkuru var. • Augsburg

Bölgenin 3.büyük şehri! Bavyera'nın diğer her yerleşim birimi gibi burası da tertemiz, düzenli, sakin ve doğayla iç içe.. Yürüyerek ya da bisikletle rahatça şehrin simgelerini dolaşabilirsiniz.

İlk durak Romanesk ve Gotik mimari karışımlı ana katedral Domkirche Maria. 10 dk'lık yürüyüş ile Belediye Binası ve hemen karşısında Perlach Kulesi; 10 dk daha yürüyünce St. Ulrich & St. Afra kiliselerini göreceksiniz.

Sonrasında ana meydan Maximilian'da bizim yaptığımız gibi bira sosis patates molası vermeniz adettendir. • Landsberg Am Lech

Lech Nehri'nin iki yakasını saran Landsberg için Almanya'nın en güneşli şehri diyorlar ama biz bu seyahatin en gri en puslu havasında denk geldik.. Basamaklı akan nehir şehre bambaşka bir hava vermiş, kenarından yürüyüş yaparak karşı yakayı ve manzarayı izleme molası verebilirsiniz. • Münih

Kalbimizi çalıp geri vermeyen şehir Münih! Tekrar gelip gezi rehberi çıkarmayan Gündüz ve Begüm değildir!

Bu seferlik ziyaretimiz 24 saat sürdü ama yine de verim aldık gönlümüz ferah.

Şehir merkezini dolaştıktan sonra Englischer Garten, İngiliz Bahçesi'ne giderek, keyifli bir yürüyüş yolundan sonra Eisbach Nehri'nde sörf yapan gençlere bakarak biraz şekerleme yaptık..

Oldukça güçlü yapay dalgalar üzerinden sörf yapanların, köprüden atlayanların izleyicisi de boldu. • Füssen

Münih'ten aşağı Güney Bavyera’ya bırakıyoruz kendimizi. Füssen Romantik Yol’un son durağı..

Görüntüler net bir şekilde değişmeye başlıyor.

Yeşiller koyulaşıyor, uçsuz bucaksız doğanın arasında Romantik Yol boyu gördüğümüz sivri kırmızı çatılı evler yerini siyah düz çatılı ahşap dağ evlerine bırakıyor.


Biz Füssen'den geçip Walt Disney'in Disneyland’ı esinlendiği Neuschwanstein Şatosuna yürüyerek ulaşabileceğimiz Hohenschwangau'da bir gece konakladık.

Bu bölgeyi Güney Bavyera yazımızda detaylı anlattık.
Romantik Yol hakkında diğer yazılarımız;

Romantik Yol Konaklama Rehberi

1 Haftalık Romantik Yol Gezi Planı

Güney Bavyera: Masal Şato Neuschwanstein

Kara Orman Yolu: Freiburg

Almanya'da Araç Kiralama ve Park Kuralları


53 görüntüleme

Merhabalar!

Bir yanımız dünyayı gezmek istiyor; diğer yanımız evin kapısından çıkmak istemiyor..

Biz Gündüz ve Begüm;

anılarımızı, uğraşlarımızı önce

kendimiz için bir yerde toplamak

ardından başkalarına da yardımcı olabilmek için paylaşmak istedik.

Sosyal Medyada

Bizi

Takip Edin.

 • Beyaz Spotify Simgesi

Buciftyaziyor'u

Spotify'da

Dinleyin.

BuCiftYaziyor © 2020

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki tüm yazı ve görsellerin kullanım hakkı site sahibine aittir.

İzinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz veya başka yerde yayınlanamaz.