Bali Gezi Rehberi ve Görülecek Yerler ListesiBali gezi rehberiyle blog hayatımıza adım atmanın heyecanını yaşıyoruz! 4 yılın anılarını geriye dönük yazma fikri bizi korkutsa da hem kendimiz için bütün deneyimlerimizi bir yerde toplamak,

hem de gezi planları, seyahat planlaması, görülecek yerler, konaklama rehberleri, ne yenir, nerelere gidilir konularında ipuçları vererek yardımcı olmak istiyoruz.


İlk iş olarak son gezimiz olan Bali ile başlıyoruz ve Bali'de gezilecek yerler, Bali'de konaklama rehberi, Bali'de yapılacaklar ve dahası yazı dizimize başlıyoruz.

Aylar öncesinden başladı araştırmalarımız, ama en önemlisi :


Bali turla mı yoksa bireysel mi gezilmeli?

Bali’ye turla gitmek ile Bali'yi bireysel gezmek konusunu maddi olarak karşılaştırdık.

Bali’ye direk uçuş yaparak, orta halli ama kaliteli bir tatil için aynı bütçeyi gözden çıkarmamız gerekmekteydi.

Diğer yanda gün planlaması için bir çok tur acentesini inceledik; aktarmalı uçuruyor, gün öldürüyor ve istediğimiz gibi gezdirmiyordu.

Kaldı ki kendi planlamamıza sonsuz güvendiğimiz için daha fazla vakit kaybetmeden işe koyulduk.Endonezya'nın incisi ve de birincisi Bali Adası!

18 bin adadan oluştuğu söylenen Endonezya'nın en bilinen adası Bali balayı rotası olarak ünlense de; yoga severler, sağlıklı yaşamcılar, doğa severler ve maceraperestler için cennetten bir köşe!


Aslında ülkenin %90'ı Müslüman ve Bali Hinduizmin baskın olduğu tek ada. İç savaşta Hindu rahipler, zanaatkarlar ve sanatçılar buraya kaçmış ve zaman içinde adayı kocaman bir sanat eserine dönüştürmüşler. Tabi kendi hallerinde yaşarken, gezginlerin çektiği fotoğraflar internet sayesinde tüm dünyaya yayılmış ve ada bugünkü ününe kavuşmuş.


Biz de Bali'yi aklımıza yazmıştık, 1. yıl dönümü şenlikleri kapsamında gitmek kısmet oldu. Ve günlerin asla yetmediği, zamanın farklı aktığı, daha yapılacak bir sürü aktivitenin aklımızda kaldığı, 'bir gün yeniden geleceğiz' dediğimiz bir deneyim yaşadık!


Peki Bali’de görülmesi şart, hatta görülmesi zorunlu yerler nereler?

Bali'de günleri nasıl planladığımızı şurada detaylı açıkladık, görülecek yerleri de bu rotamıza göre sıraladık.


 • Tanah Lot

16.yy’da Bali’ye gelen bir rahibin önderliğinde kayalığın üzerine inşa edildiği söylenen Tanah Lot adanın en ünlü deniz tapınağı. Suyun ortasında yer alıyor fakat gelgitler esnasında sular çekilince karadan yürüyerek ulaşılabiliyor.

Gerçi sular çekilse de diğer her tapınak gibi turistlerin içeri girmesi yasak. Sahil kenarından manzarayı izleyip; etrafındaki hediyelik eşya dükkanlarını dolaşabilirsiniz.

Biz sabah ilk iş buraya geldik; oldukça kalabalıktı.

Fotoğraf çekimi için gün doğumu ya da gün batımında harika görüntüler çıkacağı kesin.

Giriş 60.000 Rupi (yaklaşık 30 TL), 07.00-19.00 saatleri arasında açık. • Jimbaran

Bembeyaz kumsallarında yan yana onlarca deniz mahsulü restoranı olan; sudan çıkan her türlü canlıyı bulabileceğiniz balıkçı köyü.

Ortam şöyle; bir ayağınız okyanusta, diğer ayağınız beyaz kumlarda.. Canlı müzik yapan gruplar masa masa dolaşıp size istek şarkılar çalıyor.. Çok lezzetli deniz ürünleri yiyorsunuz.. Ve yemek bitimi uçsuz bucaksız sahilde yürüyüş yapıyorsunuz...

Fiyatlar uygun mu siz karar verin; fotoğraftaki masa için 800.000 Rupi (yaklaşık 400 TL) vermiştik. • Padang Padang Beach & Blue Point Beach

Jimbaran bölgesinde, Uluwatu’ya gitmeden uğrayabileceğiniz Eat, Pray, Love filmi ile meşhur olan plaj Padang Padang. Dar ve yüksek merdivenler ile iniyorsunuz ve plajın maymunları hoplayıp zıplayarak sizi karşılıyor.

Hemen yanında da Blue Point Beach var. Çoğunluk Avusturyalı sörfçülerdi ve gördüğümüz kadarıyla taşlık hatta bolca kayalık olduğundan nasıl yüzülür bilemedik. Yine de bu taraflara kadar gelmişken mola için tercih edilebilir.

Hemen üzerlerindeki yamaçta ünü sınırları aşmış mekan Single Fin bulunuyor. Gitmişken çok lezzetli kokteyller içerek güneşin batışını izleyebilirsiniz.. • Uluwatu Temple

Gün batımında yetişirseniz muhteşem falez manzaralarına tanık olacağınız Uluwatu Tapınağı oralara kadar gitmişken görülmesi zorunlu noktalardan.. Tapınağın maymunlarına dikkat edin, gözümüzün önünde birinin gözünden gözlüğünü çaldılar!

Biraz sonra başkasının telefonu, ve bir başkasının küpesi gitti..

Oldu ki bir şey çaldırırsanız yerel rehberler duruma çok alışık; ceplerinde hazır tuttukları minik poşeti maymunla değiş tokuş yapıyorlar; maymunlar da hemen çaldıkları şeyi yere bırakıp bu hışırtılı parlak poşeti alıyorlar.

Güneş batarken yetiştiniz ve bütün manzarayı hafızanıza kazıdınız diyelim, sonrasında her akşam 19.00’da Bali'nin geleneksel ateş dansı olan Kecak performansını izleyebilirsiniz. Biz dönüş yolumuz 2 saat süreceği için gösteriye kalmadık fakat uzun ve ağır ilerlediğini söylüyorlar. • Handara Golf Resort

Lempuyang Tapınağı için saatlerce fotoğraf kuyruğu beklemek istemeyen ya da vakti yetmeyenlerin yardımına koşan işte Handara Golf Resort giriş kapısı!?

Sosyal medyada bolca görebileceğiniz ikonik kapı pozlarından biri burada çekiliyor.

Çünkü kapı ve dağ ikilisi burada da mevcut; yani kutsal olmaması dışında Lempuyang’ın çakması diyebiliriz.

Fotoğraf çekilmek için 30.000 IDR (yaklaşık 15 TL) verip beklemeye başlıyorsunuz, sıranız gelince kapının ortasına geçip pozlarınızı verip yola devam ediyorsunuz.

Tüm ritüelleri yerine getirmeye yemin ettiğimiz için bunu da yaptık.

Bari kapının ardında ne var baksaydık.. • Wanagiri Hidden Hills

‘Adamlar sistemi çözmüş ya’ demekten helak olduğumuz bir başka mekan.

Balili kardeşlerimiz işi biliyorlar.

Biri yüzünüze ışık tutuyor, diğeri fotoğrafınızı çekiyor; hatta diğeri de boştaysa size nasıl poz vermeniz gerektiğini anlatıyor.

Muhteşem bir manzaraya kurmuşlar kuş yuvalarını, kapıda 100.000 Rupi (yaklaşık 50 TL) veriyorsunuz; yüzünüz aydınlık, arkanız inanılmaz bir manzara şak şak şak fotoğraflar çekiliyorsunuz.

Hatta güneş tam tepeye çıkmadan, 11.00 sularında yetişirseniz manzara o kadar net çıkıyor ki; adeta stüdyoda yeşil fonda çekilip fotoşopla arkaya görüntü koymuşsunuz gibi duruyor.


Ben kuş yuvasında yaşamak için doğmuşum da, yüzüne alüminyum folyoyla güneş yansıması yapılan Gündüz bir türlü rahat edemedi; ‘ne işim var burada’ diye diye enerjimizi düşürdü... • Banyumala Waterfall

Dimdik merdivenlerden kenarlara tutunarak, kaydım kayıyorum düştüm düşüyorum stresiyle geçtiğiniz yollardan sonra görünce tüm emeğinize değecek çok güzel bir sürü şelale var.

Tukad Cepung Waterfall, Git Git Waterfall, Aling-Aling Waterfall, Nungnung Waterfall, Tegenungan Waterfall bunlardan bazıları; biz rotamız üzerinde kalan Banyumala şelalesini seçtik.


Tabi hemen atladık suya, buraya kadar gelmişken her şeyi yapmaya ant içtiğimizi bilmelisiniz..

Ama yaldır yaldır yüzeyim, gökyüzünden aşağı şarıl şarıl akan hoyrat suların arasından geçeyim sırılsıklam olayım diyemedim çünkü maalesef gün uzun ve erkenden saç baş dağıtamazdım. • Pura Ulun Danu Bratan

Bratan Gölü kenarında, Bedugul Dağları’nın yakınında bulunan bu yer; çiçek kaplı bahçelerin arasında kurulmuş en güzel su tapınaklarından bir tanesi ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. • Jatiluwih Rice Terrace & Tegellagang Rice Terrace

Bali'nin simgesi sayılan muhteşem görsellikteki pirinç teraslarından en meşhurları Tegellagang ve Jatiluwih. Pirinç tarlaları kat kat merdiven şeklinde ekildiklerinden muhteşem bir görsel şölen sunuyorlar ve bu görselliğin asıl sebebi buraya özgü Subak sistemi.

Sulamadan maksimum verim almayı amaçlayan bu sistemin 9.yy'a dayandığı söyleniyor.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu; pirinçler yılda 3 ya da 4 kez hasat ediliyormuş, yani yemyeşil görmemiz biraz şans. Yeni ekilmiş ya da büyüme evresinde olsalardı, teras su içinde çamurlu kahverengi görünümde olacaktı.


İki terasa da gittik; Tegellagang’da turist kafileleri akın akın otobüslerden iniyordu, içeride salıncakların önünde uzun kuyruklar vardı ve bolca fotoğraf çekilme noktası kurulu görsel güzelliğin arşa çıkarılmasıyla hafiften yapaylaşma sezdik.

Bizim favorimiz, bayıldığımız Jatiluwih ise uçsuz bucaksız, daha sakin, çok daha kendi halindeydi ve UNESCO Dünya Mirası listesinde. • Penataran Lempuyang, Gate of Heaven

Adanın en doğusunda bulunan Cennet Kapısı denilen Lempuyang Tapınağı’na diğer her tapınak gibi giriş yasak fakat asıl ünü sosyal medyada on binlerce görebileceğiniz ikonik ‘dev bir kapı, arkasında başı bulutlu Agung Dağı ve önünüzde su birikintisi’ pozlarından geliyor.


Biz sabah 09.00’da tapınağa ulaştık, girişte ‘zorunlu bağış’ ile bilet alarak fotoğraf kuyruğuna girmemiz gerekiyormuş.

Önümüzde 300 kişinin beklediğini yaklaşık 2 saat sonra sıranın bize geleceğini söylediler.

Şansımıza geleneksel bir tören gerçekleşeceği için ortalık izdihamdı. Ama insanlar civarda yürüyüş yaparak ya da çevredeki dükkanlarda dolaşarak fotoğraf sırası için çağrılmayı bekliyordu.

Bu arada su birikintisi ya da havuz benzeri bir şey yok; fotoğraf çeken Balili kardeşlerimiz makinenin altına ayna yerleştirerek yansıma elde ediyorlar. 'Adamlar sistemi çözmüştü..' diyor yolumuza bakıyoruz.


Havanın açık olduğu, dağ görüntüsünü de yakalayabileceğiniz bir gün, 07.00-08.00 sularında buraya yetişebilirseniz, boş bulabilirsiniz sanıyoruz.


Peki biz 2 saatimizi bekleyerek geçirdik mi? Tabi ki hayır, geleneksel töreni izleyip sonrasında bir kaç dakika fiziki şartları inceleyip hemen işe koyulduk.

Arka taraftan dolaşıp aynı kapıya çıkacaktık!

Cennetin kapıları diyorlar, saatlerce sıra bekleyip önden girmek ya da arka taraftan dolanmak..

İki türlü de aynı yere ulaşıyorsak sıkıntı olmayacaktır. • Taman Tirtagangga

Lempuyang Tapınağı'ndan çıkınca hemen yakınında Karangasem Hanedanlığı'nın muhteşem bahçeli saray kompleksi Tirtagangga'ya gidebilirsiniz. Peki hiç mi güzel peyzajlı bahçe görmedik nesi farklı bu Su Sarayı'nın diyorsanız durun!

Tabi ki ünü yine sosyal medyada bolca görebileceğiniz bir diğer ikonik ‘süslü bir havuzda turuncu Koi balıklarını yemleme’ pozlarından geliyor.

Girişteki stantlardan poşet poşet yem alabilirsiniz.

Havuzun etrafında uzun kuyruklar oluşuyor.

Sırası gelen taşlarda zıplaya zıplaya uygun bir yer bulup suya yem boşaltmak suretiyle etrafında devasa Koi balıklarını topluyor ve fotoğraf çekmeye hazır arkadaşı şak şak patlatıyor flaşları.

Bizde girdik sıraya pıt pıt taş atlayarak yavaşça ilerliyoruz..

Herkes saygılı, öndeki turist kardeş istediği pozu yakalayana kadar kıpırdamıyoruz...

Tabi insan izdihamı olduğundan boş arka plan yakalamak imkansız ama boşuna sorgulamıyor gelmişken ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz!


Koi balıklarına da saygılar sunarız, poşet poşet yem attıkça bulunduğunuz taşın etrafına doluştukları için resmen minyatür balina olmuşlar. • Pura Besakih, Mother Temple of Bali

Agung Yanardağı'nın eteklerinde yer alan Bali'nin en büyük ve en kutsal sayılan Besakih; dev bir kompleks şeklinde. • Campuhan Ridge Walk

Ubud merkezde olan 3 km uzunluğundaki yemyeşil patika yolda, pirinç tarlalarına gitmeden yarım saat uğrayıp sabah yürüyüşünüzü yapabilirsiniz.

 • Tirta Empul Temple

Kutsal kabul edilen bu suya girmek istiyorsanız, mayonuzu unutmayın.

Girişte verilen sarong (uzun örtü) alıp; giyinme odalarında üzerinizi değiştirip, kilitli dolaplara eşyalarınızı bırakabilirsiniz.

Milyarlarca insanın girmiş olması beni rahatsız etmez, dünyanın bir ucundan kalkıp gelmişiz denemek lazım diyorsanız; ki biz aynen böyle dedik.

Hemen örtünüze sarınıp sıraya geçiyorsunuz.

Suya giriyor sırayla bütün çeşmelerde dilek dileyerek ya da her neye inandıysanız iyi niyetinizle güzel enerjilerinizle sonuna kadar kendinizi ıslata ıslata ilerliyorsunuz.

Peki sadece ıslanıp hızlı hızlı ilerlemeniz gerekliyken, Gündüz ne yaptı?

Galatasaray'ın şampiyonluğunu yürekten dileyip, gerçekleşmesi için her çeşmede şaldır şuldur resmen yıkandı. Adeta dakikalarca abdest aldı.

Arkasında dünyanın 4 bir yanından gelen insanlar ritüel gereği musluk atlayamadığı için uzun kuyruklar oluştu...

Siz siz olun, bütün dilek hakkınızı burada kullanmayın. • Sacred Monkey Forest Sanctuary

Maymun Ormanı Ubud’un merkezinde; 3 tapınaklı 1000 üzeri maymunun yaşadığı kutsal kabul edilen bir orman. Ortam görülmeye değer güzellikte ama çığlıklar atarak koşturan maymun sürüleri arasında kalmak bizi güldürmedi...

Yine de suratımızın tırmıklanma riskini göze alarak selfiemizi çekildik.

Maymunların çektiği selfieden istiyorsanız görevliye bahşiş vermeniz gerekiyor; biz bozuk paramız olmadığı için zorluk yaşadık, sizin aklınızda olsun.

Girişte ve bir çok yere astıkları tabelada yasaklar yazıyor, en önemlisi maymunların gözlerine bakmamanız.

Maymunlar sizinle göz göze gelince tehdit olarak algılayıp agresifleşiyormuş.

Bir de dokunmak kesinlikle yasak; aman da aman bu bebek galiba ucundan kuyruğunu elleyeyim derseniz size yazık olur...

Neyse mutlaka gidin ve yürüyüş patikasını kaybetmeden, olası bir maymuşla göz göze gelmemek için yerdeki taşlara bakarak ilerleyin.

Her an kafanıza atlanma ya da dişlenme riskiyle gerim gerim gerilerek doğal ortamın tadını çıkarın... • Pura Taman Saraswati, Ubud Palace

Ubud’un merkezinde olan bu tapınak çarşı pazar dolaşırken birden karşınıza çıkacak. Nilüfer çiçeklerinin arasından incecik bir yol uzanıyor, ortaya çok güzel bir görüntü çıkıyor. Hele göl çiçekler açtığında inanılmaz bir görsel şölen olacağı kesin..


Eğer dön dolaş aklınız karışırsa, zaten tek bir tane Starbucks var önce burayı bulun. İçeriden kapın kahvenizi, arka kapıdan kafayı uzatın bu bahçeyi göreceksiniz, oturun bir masaya ortamın huzurunu yaşayın.
Bali hakkında diğer yazılarımız;

Bali Aktivite Rehberi: Seç Beğen Yap

Bali Konaklama Rehberi

1 Haftalık Bali Gezi Planı: 7 Gün Maksimum Verim

Bali Yeme İçme Rehberi: Trend Mekanlar

51 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhabalar!

Bir yanımız dünyayı gezmek istiyor; diğer yanımız evin kapısından çıkmak istemiyor..

Biz Gündüz ve Begüm;

anılarımızı, uğraşlarımızı önce

kendimiz için bir yerde toplamak

ardından başkalarına da yardımcı olabilmek için paylaşmak istedik.

Sosyal Medyada

Bizi

Takip Edin.

 • Beyaz Spotify Simgesi

Buciftyaziyor'u

Spotify'da

Dinleyin.

BuCiftYaziyor © 2020

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki tüm yazı ve görsellerin kullanım hakkı site sahibine aittir.

İzinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz veya başka yerde yayınlanamaz.