Bali Aktivite Rehberi: Seç Beğen YapBali küçücük bir ada gibi görünse de o kadar çok aktivite, öyle çok görülecek yer var ki..

Biz ki büyük şehirleri bile 1 günde koşarak turlayan bir çiftiz; Bali'ye vakit yetmiyor diyenlere inanmadık, kendimiz yaşayarak öğrenmiş olduk!

Bali'de görülmesi gereken yerleri görmek için ayrı gün, Bali'de yapılacak aktiviteler için ayrı gün gerek!


Hadi tapınakları koşarak gezeriz, yemek molası vermeyiz de; Bali trafiğinde 50 km mesafe 2 saatte gidilince gerçeği kabul ediyorsunuz.

Haftalarca izin seçeneğimiz yoksa, planlamayı iyi yapmalıyız çünkü günler dopdolu geçiyor, vakit yetmediği için aklınız mutlaka birilerinde kalıyor.


Bunların çoğunluğunu yapmadan Bali'ye gitmiş sayılmıyorsunuz baştan söyleyerek bizim bir haftada deneyimlediklerimiz ve yetişemediklerimizi sıralıyoruz.


 • Bali Swing

Nedir bu Bali Swing; pirinç tarlaları ya da manzaraya karşı yükseklerde kurulu salıncaklar.

Peki upuzun iki direğe asılı salıncak güvenilir mi?

Bizim denediklerimizden birinde sadece bol bir ip geçirdiler belimize; başka birinde gövdeden bacaktan emniyet kemeri sardılar.

Bizce inanılmaz güzeldi; imkan olsa tüm gün inmezdik.

Ama siz yine de sıkı tutunun, korkutucu olabiliyor çünkü Balili abiler sizi tüm güçleriyle göğe doğru ittiriyorlar, kayıp tarlalara uçma riskiniz az da olsa vardır.

Salıncaklara biniş ücreti yerine göre değişse de 100.000 IDR - 200.000 IDR arasıydı; kişi başı 50 TL-100 TL gibi düşünebiliriz. • Ubud Pazarı'nda dolanmak

Sınırsız hediyelik eşya, heykel, hasır çanta, kıyafet arasında çıldırmak ve tüm pazarlık yeteneğinizi test etmek istiyorsanız gez gez bitiremeyeceğiniz bir pazardan bahsediyoruz.

Baharatlar, meyve sebzeler başka bölgede, kumaşlar giysiler başka bölgede yan yana dizilmiş.

Ben de hatıra için iki elbise aldım; tanesi 150.000 IDR fiyata (yaklaşık 75 TL). Keşke her rengini her modelini alsaydım; çok güzeller siz de kaçırmayın!

Dükkandan dükkana koşturduk, sayılı akşam bize yetmedi.

 • Masaj yaptırmak

Bali’ye kadar gelip Bali masajı yaptırmadan dönemezsiniz, dönmemelisiniz!

Çarşılarda yan yana sıralanmış onlarca masaj salonu var. Biz tüm denediklerimizden memnun kaldık.

Tüm vücut, ayak, sırt...vb onlarca seçenekleri var. Ayrıca otelinizde ya da odanızda da masaj servisi alabilirsiniz.

Sokak aralarına sıkışmış masaj salonları da, ultra lüks spa kompleksleri de bolca mevcut.

Her türlü bütçeye uygun seçenek bulabilirsiniz. Geçerken uğradığımız sokak arasındaki yer de, daha elit spa merkezi de masaj kalitesi olarak farklı değildi.

Balili kadınların masaj yeteneğinin doğuştan geldiğine inanıyoruz..

Sokak arasında bulup girdiğimiz bir salonun fiyat menüsünün fotoğrafını da paylaşıyoruz.

TL için Rupi/2 diye bakabilirsiniz. Bali masajı 1 saati 70 TL, ayak masajı 1 saati 50 TL • Luwak Kahvesi denemek ya da denememek

Dünyanın en pahalı kahvesi! Nasıl elde ediliyor anlatalım: öncelikle misk kedisi kahve ağacının meyvelerini yiyor.

Ve kedinin sindirim sisteminden geçen meyveler ve çekirdekleri, fermante oluyor; kendine özgü bir aroma kazanıyor. Sonra bu kahve çekirdekleri olduğu gibi dışkıyla atılıyor.

Sonrasında kurutulmuş dışkılardan çekirdekler ayıklanıyor, kabuğundan çıkarılıp temiz içi öğütülüyor ve saatlerce süren işlemlerden sonra dünyanın en pahalı kahvesi ortaya çıkıyor.

Tabi misk kedileri vahşi ve bu iş için kafeslerde tutuluyorlar.

Neden durgun olduklarını sorduğumuzda tüm gün uyudukları söylendi..

Yoğun ilgi sebebiyle stresli oldukları da aşikardı.


Fakat şöyle ki, doğada meyvelerle beslenen misk kedisi, eskiden tarlalara dadandığı için yerliler tarafından avlanıyormuş.

Luwak kahvesi sebebiyle dışkıları önem kazanınca dokunulmaz olmuşlar.

Bir yanda değer kazanıp avlanmamaları, öbür yanda kafese hapsedilmeleri..

Artık deneyip denememek size kalmış.Eğer denemek istiyorsanız, Luwak kahvesi üretiminin yapıldığı yerler var, görevliler size üretim sürecini anlatıyor ve sonrasında kahve ikramı başlıyor. Kahvenin yanında fotoğraftaki gibi 12 farklı çay çeşidini ikram olarak getiriyorlar.

Menüde her bir çayın nelere iyi geldiğini anlatmışlar.

Beğendiğiniz tatlar olursa, -hediyelik veya normal paketlerde satışı yapılıyor- çıkışta satın alabilirsiniz. Fiyatlar çok uygun değil, hele Luwak kahvesi almak isterseniz 100 gramı 240 TL'ydi.

Fincanı da 50.000 IDR (yaklaşık 25 TL) • Tüm meyvelerden tatmak

Baldan tatlı bir çok meyveyi burada bulabilirsiniz. Gelmişken şifa niyetine hepsinden atın ağzınıza!


 • ATV ile sokakları kesfetmek

Deneyebileceğiniz bir başka aktivite de ATV ile Bali sokaklarında ve doğasında dolaşmak.

1 saat süren bu aktivite için, 2 kişi tek ATV’ye 120 USD ödedik.

Önden bir rehber gidiyor arkasından takip ediyorsunuz. Biz de madem arkadan geliyoruz o zaman rehberin kaskına GoPro bağlamayı rica ettik ve tüm maceramızı kaydedebildik. Onların çekim servisi yok ama siz bu şekilde kayıt alabilirsiniz.


 • Safari yapmak, egzotik kus ve balıkları yakından görmek

Bali Zoo&Safari Park, Bali Bird Park ve Bali Marine&Zoo gibi bir kaç yer alternatifi var, özellikle çocuklu aileleri çok memnun edebilir. Bali Zoo&Safari Park için 2 kişi 80 USD ödedik. • Plajlarda günü batırmak

Bali'nin en popüler aktivitelerinden biri de beyaz kumlu plajlarda gün batımını izlemek. Okyanus manzaralı havuzlara sahip mekanların da kimi çok şık kimi daha salaş. • Sonsuzluk havuzlarında yüzmek

Pirinç terasları ya da orman manzaralı sonsuzluk havuzlarında yüzmek, dünyanın başka yerlerinde yapılamayacak türden bir aktivite.

Bütçeniz dahilinde uygun yerlerde kalsanız da, bazı lüks otellerin sonsuzluk havuzunu günübirlik kullanabiliyorsunuz. 'Vay bizim kaldığımız otelin havuzu bir yerde sonlanıyor, keşke gökle yeryüzünün birleştiği noktada fotoğrafımız olsaydı' derseniz günübirlik kullanımları tercih edebilirsiniz.


 • Alışveriş yapmak

Bali’de alışveriş seçenekleri de sonsuz! Ve hiçbiri lüks marka değil, çarşı pazarlarında birbirinden güzel yazlık kıyafetler, el yapımı çantalar, hediyelik eşyalar bulabiliyorsunuz. Yemek için, giymek için; hediye götürmek için binlerce çeşit mevcut. Fiyatlar çok ucuz diyemeyiz, örneğin orta boy yuvarlak hasır çantalar için 400.000 IDR deniyordu, pazarlıkla 150.000 IDR (yaklaşık 75 TL) aldık.

Yazlık elbiselerin de birini 100 TL, diğerini 75 TL den aldık.


 • Volkanik dağa tırmanmak

Bali’deki en popüler günübirlik aktivitelerden biri de; volkanik dağ olan Batur Dağı’na çıkıp gün doğumunu izlemek. Aslında Agung Dağı tercih edilirken volkanın yakın zamanda faaliyete geçmesiyle artık Batur Dağı tercih ediliyormuş.

Seminyak ve Ubud’da tur düzenleyen şirketleri önceden araştırarak seçebilirsiniz. Turlar sizi gece 01.00-02.00 sularında otelinizden alıyor.

Yaklaşık 2 saat kadar yol gidip, 2 saat kadar da gece feneri ile tırmanış yaparak sabah 05.30 gibi güneşin doğuşunu yakalamak üzere tepeye varıyorsunuz.

Ardından dönüş yolunda şelalelerde yüzüp ferahlıyor, sonrasında otelinize geri bırakılıyorsunuz.

Dağa gece tırmanmak ve güneşin doğuşunu görmek çok istediğimiz bir şeydi.

Fakat vaktimiz kısıtlı, her günümüz dolu olunca; bir geceyi uykusuz ve yorgun geçirmek bünyemizi çökertebilirdi. Yeniden gelebilirsek olmazsa olmazımız budur.

 • Dalış yapmak

Bali dalış aktiviteleri için muhteşem deniz altı görselliğine sahip. Adanın genelinde de çok iyi bir sürü dalış okulu var.

En bilinen 5 dalış noktası: Tulamben, Amed, Pemuteran, Menjangan ve Nusa Penida.

Özellikle Nusa Penida'nın görülmeye değer olduğundan bahsediliyor ve dalış yaparsanız güler yüzlü balıklar Manta Ray’lerle yüzebiliyorsunuz.

Günübirlik adaya gidip gelmek mümkün, ekstra 1 günümüz daha olsaydı Nusa Penida'ya gitmeyi çok isterdik, sizin vaktiniz varsa planınıza dahil edebilirsiniz.


 • Sörf yapmak

Bali’de sörf yapmak çok popüler, çünkü dalgalar boyumuzdan büyük ve bu aktivite için ortam çok müsait. Eğer ilginiz varsa mutlaka denemelisiniz.


 • Yoga kurslarına katılmak

Yeşilliklerin arasında çok güzel yoga merkezleri var. Gitmişken vaktiniz bolsa bir derse girip o deneyim yaşanabilir.

 • Yüzen kahvaltı yapmak

Yine bunca yolu gelmişken, ‘bir daha ne zaman yüzerken aynı anda kahvaltı yapabiliriz’ diye düşünüp; otelinizden yüzen kahvaltı talep edebilirsiniz.

Yiyeceğimiz iki lokma, boşa para tuzağı diye düşündük ilgimizi hiç çekmedi ama keyif sizin..


 • Kecak dansı izlemek

Bali'nin geleneksel ateş dansını Uluwatu tapınağında hemen her akşam izleyebilirsiniz. Uluwatu'da izleyecekseniz fotoğraftaki gibi izdiham olduğunu söyleyelim, güneş batarken sahnenin etrafında yer kapmaya çalışın.

Buranın dışında da bazı mekan ve otellerde ücretli gösteriye denk gelebilirsiniz.
Bali hakkında diğer yazılarımız;

Bali Gezi Rehberi ve Görülecek Yerler Listesi

Bali Konaklama Rehberi

1 Haftalık Bali Gezi Planı: 7 Gün Maksimum Verim

Bali Yeme İçme Rehberi: Trend Mekanlar

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhabalar!

Bir yanımız dünyayı gezmek istiyor; diğer yanımız evin kapısından çıkmak istemiyor..

Biz Gündüz ve Begüm;

anılarımızı, uğraşlarımızı önce

kendimiz için bir yerde toplamak

ardından başkalarına da yardımcı olabilmek için paylaşmak istedik.

Sosyal Medyada

Bizi

Takip Edin.

 • Beyaz Spotify Simgesi

Buciftyaziyor'u

Spotify'da

Dinleyin.

BuCiftYaziyor © 2020

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki tüm yazı ve görsellerin kullanım hakkı site sahibine aittir.

İzinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz veya başka yerde yayınlanamaz.