Almanya'da Araç Kiralama ve Park KurallarıYurtdışında araç kiralama konusuna Almanya ve Fransa'da araba kiralama, sigorta kapsamı, cezalar ve park kuralları ile giriş yapıyoruz.


  • Araç Kiralama

Almanya'nın Bavyera bölgesinde yer alan Romantik Yol rotamız için araba kiralamamız gerekiyordu.

Frankfurt havaalanından teslim alıp, 9 gün Almanya ve Fransa'yı dolaşarak tekrar Frankfurt'ta aynı noktaya teslim edecektik.


İnternette rentalscar.com'dan hangi şehirde, nereden saat kaçta alıp, ne zaman nereye bırakacağınızı belirtirseniz; Budget, Europcar, Hertz, Avis gibi dünya çapında araç kiralama şirketlerinden opsiyonları size sunuyor. Arayışınızı filtrelerle sınırlandırırsınız, çok daha hızlı bir şekilde size uygun fırsatları bulabilirsiniz.


Rentalscar.com, Booking.com'un iştiraki olduğundan güvenilir olduğunu düşünüyoruz, ayrıca site içeriği Türkçe olduğundan rahatlıkla anlaşılıyor.


Almanya'ya gitmeden bu site üzerinde Budget firmasından Seat Leon marka otomobili ayırtmıştık, uçaktan iner inmez araç kiralama stantlarına koşturduk. Kimliklerimizi doğruladıktan sonra yurtdışında geçerli ehliyetimizi göstererek işlemleri tamamladık.


Tabi site üzerinde model seçtik fakat, eğer ellerinde o an seçtiğiniz araç bulunmuyorsa aynı segmentte başka bir modeli vermekle yükümlüler.

Eğer ki aynı segment araç yoksa; üst segmentten fiyat farkı almadan yardımcı olmaları gerekiyor.

Bizde de benzer olay yaşandı; gittiğimizde boşta Seat Leon kalmadığı için aynı segmentte fiyat farksız Ford Mondeo ya da oldukça büyük bir fiyat farkıyla BMW seçeneği sundular.

Ford Mondeo'da anlaşıp, otoparkta kiralık araçların bulunduğu katta, Budget firmasının bölümünde aracımızı bulduk.

Depoyu full teslim ediyorlar, aynı şekilde full bırakmanız gerekiyor. Eğer depoyu eksik yakıt getirirseniz; çeşitli prosedürleri var ama her şekilde tam depo parasını temin ediyorlar.

Bu yüzden bu konuya dikkat edin sonra fazlasıyla ödeme yapmak zorunda almayın.  • Sigorta

Her türlü kazaya karşı sigorta almanızı kesinlikle öneriyoruz.. İnternetten rezervasyon yaparken de sigortayı seçebilirsiniz. Ama rezervasyonda ödeme yapmazken, sigorta alırsanız kartınıza bloke koyuyorlardı.

Önceden bloke konmasını istemediğimiz için rezervasyon esnasında sigortayı seçmemiştik; gittiğimizde yüzyüze konuşup içeriği öğrenerek yaptırmakta karar kıldık.


Sigorta başta çalıntı olmak üzere, kaporta,pencere gibi tüm görüntüde hasar ve tekerlek, motor vb tüm mekanik aksamlarda hasar olarak yaşanabilecek sorunları kapsıyordu.

Ayrıca anahtarı unutursanız ya da kapılar kilitli dışarıda kalırsanız; tüm araç çekme, kurtarma ve anahtar yenileme işlemlerini de kapsıyordu.


Fiyatları nasıl etkiliyor derseniz; aracın günlük kirası 200 TL ise, sigorta da 120 TL gibi oluyor.

Yani total rakamı yaklaşık %50 artırıyor fakat her türlü olumsuzluğa karşı tek kurtarıcınız oluyor.Almanya ve Fransa'da gerek otoban, gerek köy yolları 1800 km dağ tepe düz gittikten sonra rahatça söyleyebiliriz ki yollar harika!

Sürüş kalitesi hep üst düzeydeydi. Araca zarar verecek ya da bizi sarsacak taşlıklı, çukurlu bir yere rastlamadık.

Yalnızca Almanya'nın yağ gibi akan pürüzsüz yolları yerini Fransa Alsace bölgesine girdiğimizde hafif yamalı yollara bıraktı ama yine de problem değildi.Cezalar fazla diye mi bilemeyiz; yollarda 1 tane polis görmedik ama herkes kurallara pür dikkat uyuyordu.

En ilgimizi çeken durum da sol şeridin hep boş olmasıydı! Ülkemizde sol şeritlerde adeta trafik kitlendiği için baya garipsedik, herkes sağ ve ortada sıralanıyordu.


Geçtiğimiz yolların 'Hız sınırı yok, Max 70, Max 50' şeklinde hız kuralları araba göstergesinde beliriyor ve uymazsak sinyal verdiğinden sınırları aştığımız ilginç bir an hatırlamasakta..

Almanya'yı tertemiz tamamladıktan sonra Fransa'da hız sınırının Max 80-Toleranslı 82 olduğu bir yerden 86 ile geçtiğimiz için 6 ay sonra ceza mektubunu evimize gönderdiler.

Tabi Almanya'da otobanda hız sınırının kalktığı yerleri unutmayın, -size bağlı olarak- keyif ya da korku verebilir. Sık sık -deyim yerindeyse- uçarak giden arabalara şahit olduk.  • Park Kuralları

Park etmeden önce tabelaları okuyun; 15 dk, yarım saat ya da 1-2 saat ücretsiz park imkanı sağlayan yerler belirtiliyor. Daha fazla saat bırakabilmek için otomatta kaç saat kalacaksanız seçip, ödemenizi yapıp fişinizi araba camınıza bırakıyorsunuz.


Bu arada hiç polis görmediğimiz gibi hiç park görevlisi de görmemiştik ama her şeyi en doğru yapan turist ödülü kazanmak için kurallara pür dikkat kesiliyorduk.


Park tabelasında izin verilen süre içinde orada olduğunuzu kim nereden bilecek sorusuna geliyoruz.

Araç camlarına -kartondan yapılmış manuel bir saat- Parking Disk koyuyorlar.

Biz de dönüp kendi aracımızı kurcalayınca torpidoda aynı saatten bulup, saat kaçta geldiğimizi gösterecek şekilde ayarlayıp cama yerleştirdik.

Kullanım şekli: diskteki ok park ettiğiniz zamanı gösteriyor, ancak 30 dakikalık aralıklar var.

1 saat parka izin veren bir yere park ettiyseniz ve saatinizde 18.30 yazıyorsa 19.30'da çıkmış olmanız gerekiyor.


Bir diğer zor seçenekte, saat başı gidip sanki yeni gelmişsiniz gibi parking diskinizi güncellemek..


Bu noktada bir örnek; cin fikirlisiniz ve saat 18:00 olmasına rağmen sanki 20:00'de gelmiş gibi işaretlediniz.

Böylece 21:00'e kadar durabilirim diye düşünüyorsunuz..

Saat 19:00'da görevli kontrol ederken size baktı ve direkt evvelsi akşam 20:00'de geldiğinizi varsayarak 24 saatlik ceza kesti.

Miktarını bilmiyoruz ama herkesin kurallara dakik uyduğunu gördüğümüz için bu riski almayın diyoruz.9 günün sonunda aracı Frankfurt havaalanında teslim ederken de işlemlerimiz, ilk gün olduğu gibi 15 dk sürdü.

Havaalanında kiralık araçların park edildiği yeri gösteren tabelaları takip ederek Budget firmasının bölümüne ulaştık. Görevli bizi karşılayıp, sorun olup olmadığını sorarak aracı inceledi ve anahtarları aldı.


Zaten araçta çizik, çürük çıkarsa; fark etmediğiniz bir yerde hız sınırını aşmış, yanlış yere park etmişseniz 6-7 ay içinde posta kutunuzda buluyorsunuz ceza zarfını!Almanya hakkında diğer yazılarımız;

Romantik Yol Gezi Rehberi

Romantik Yol Konaklama Rehberi

1 Haftalık Romantik Yol Gezi Planı

Güney Bavyera: Masal Şato Neuschwanstein

Kara Orman Yolu: Freiburg

125 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhabalar!

Bir yanımız dünyayı gezmek istiyor; diğer yanımız evin kapısından çıkmak istemiyor..

Biz Gündüz ve Begüm;

anılarımızı, uğraşlarımızı önce

kendimiz için bir yerde toplamak

ardından başkalarına da yardımcı olabilmek için paylaşmak istedik.

Sosyal Medyada

Bizi

Takip Edin.

  • Beyaz Spotify Simgesi

Buciftyaziyor'u

Spotify'da

Dinleyin.

BuCiftYaziyor © 2020

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitedeki tüm yazı ve görsellerin kullanım hakkı site sahibine aittir.

İzinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz veya başka yerde yayınlanamaz.